$sBanner

Artystyczne menu

Wystawa fotografii Henryka Poddębskiego


 Wystawa fotografii „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego”

 
Relacja według Fundacji Inkubator Aktiveco: www.aktiveco.org.pl

 

 

9 listopada br., o godz. 18.00, w II LO im. A. Mickiewicza w Gdyni, ul. Wolności 22 B nastąpiło otwarcie wystawy „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego”. Inicjatorem przyjazdu tych niezwykłych fotografii do Gdyni była Fundacja INKUBATOR AKTIVECO, zaś całość  przedsięwzięcia udało się zrealizować dzięki pomocy II w II LO im. A. Mickiewicza wraz ze Szkolną Galerią Sztuki, oraz Fundacji Kulturalne Pomorze.

Relację z otwarcia można zobaczyć TUTAJ 

 

 


Dyrektor II LO im. A. Mickiewicza, pani Elżbieta Zaręba, oraz główny koordynator przedsięwzięcia z ramienia II LO, pan Sławomir Tyborski, w rozmowie  z TV Gdynia

 

 Następnego dnia, 10 listopada, o godz.16.00, w Caffe Anioł, przy ul. Kilińskiego 6 w Gdyni, odbyło się spotkanie z panem Dariuszem Małszyckim, kustoszem zbiorów fotograficznych Muzeum Miasta Gdyni, który w niezwykle ciekawy sposób wprowadził zebranych w temat „Miasto i port w Gdyni w fotografii Henryka Poddębskiego". Był to bowiem fotograf związany z Gdynią i Wybrzeżem, a w Muzeum Miasta Gdyni znajduje się duża ilość szklanych negatywów, na których uwiecznił miasto i port w Gdyni w latach 1927-1938.

Marcin Steckiewicz

 

Przewodniczący Rady Programowej

 

Fundacji INKUBATOR AKTIVECO

Fundacja INKUBATOR AKTIVECO informuje, że ten piękny, unikatowy album mogą Państwo nabyć na stronie Centrum Kultury i Dziedzictwa Kresowego GROT (powołanego 28 września 2012 roku, z inicjatywy naszej  Fundacji, oraz Dyrektora Gminnego  Ośrodka Kultury w Wiązownie, Arkadiusza Głogowskiego).

 

 


Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego

 

 

Wystawa jest prezentacją zdjęć wybranych z albumu pod tym samym tytułem Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego. Wystawa i książka są wędrówką po wschodnich ziemiach II Rzeczypospolitej. Podróż zaczyna się na Wileńszczyźnie i wiedzie przez Polesie, Wołyń, Ziemię Lwowską, Huculszczyznę by zakończyć się na Podolu w Okopach Świętej Trójcy. Wystawa jest również podróżą w czasie, jest podróżą po Kresach w mistrzowski sposób sfotografowanych przez w latach 1920 - 1939. Zdjęcia mają unikatowy charakter, w większości nie były nigdy publikowane. Są one wyrazem najwyższych osiągnięć fotografii krajobrazowej. Henryk Poddębski posiadał niezwykły talent wydobywania uroku i charakteru miejsc, które fotografował. Szczególnym kunsztem odznaczają się panoramy miast. Piękne widoki Wilna czy Lwowa, ale i małych miasteczek, takich jak Krzemieniec, Brzeżany albo Poczajów, pozostają na trwałe w pamięci. 
Henryk Poddębski nie miał żadnych uprzedzeń narodowościowych, religijnych czy społecznych. Fascynowało go bogactwo kultur i obyczajów, niepowtarzalny charakter życia jednostek i całych zbiorowości. Szczególnie cenił prostych ludzi. Widoczne jest to zwłaszcza na zdjęciach przedstawiających Poleszuków i Hucułów. Szacunek dla ich bogatych obyczajów, ciężkiej pracy, zmagania się z surową przyrodą dostrzec można na każdej fotografii.
Wystawa  jest wędrówką po sześciu krainach historyczno-geograficznych tworzących Kresy. Tak jak w podróży oglądamy pejzaże, miasta i miasteczka, wioski, zabytki historii oraz spotykamy ludzi – mieszkańców tych ziem. Henryk Poddębski był bacznym i wrażliwym obserwatorem świata. Starał się opisać rzeczywistość bez artystycznych uproszczeń lub politycznych założeń. Należał do pokolenia, które marzyło o niepodległej Polsce, później o nią walczyło i ją budowało. Kresy były mu szczególnie bliskie. Traktował je jako tę część niepodległej Polski, której cechą charakterystyczną jest bogactwo kultur, narodów i religii. Na tej ziemi od wieków zamieszkiwały liczne ludy: Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Żydzi, Tatarzy, Litwini, Ormianie, Karaimi, wszyscy traktowali ją jako swoja ojczyznę. To bogactwo kultur i narodów jest najważniejszą cechą dawnych Kresów, których obraz ocalał na zdjęciach Henryka Poddębskiego.
Wystawa i książka adresowana jest przede wszystkim do tych, którzy dawne Kresy pamiętają, do Kresowiaków mających wciąż „pod powiekami” obraz rodzinnych stron: domu, drzew, ludzi; ale w równym stopniu do współczesnych czytelników, do obywateli Europy Wschodniej, którym obce są nacjonalizmy, którzy potrafią zrozumieć przeszłość i dostrzec piękno ziemi, na której żyją. Chcemy pokazać świat, który zniszczony przez kataklizmy historii ocalał na zdjęciach Henryka Poddębskiego. Wierzymy, że te niezwykłe fotografie przybliżą przeszłość, przybliżą Kresy, ukażą minione piękno miejsc, ludzi, przyrody. 

 


31 października 2012

 

Fundacja INKUBATOR AKTIVECO serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „Kresy w fotografii Henryka Poddębskiego, oraz na spotkanie autorskie z wydawcą albumu, panem Leszkiem Dulikiem.