$sBanner

Artystyczne menu

Magiczna podróż w czasie - Duet Liarman


ODBYŁO SIĘ

"Przed Andrzejkami: Magiczna podróż w czasie"

 

koncert muzyki folkowej i dawnej oraz "Queimada"

Wykonawcy: duet Liarman 

                    Susana Raso- mezzo-sopran, altówka, tamburyn galicyjski, bandurria

                    Łukasz Gaszler- gitara

           z gościem Lidia Małyszek- flet sopranowy, flet altowy, flet poprzeczny

w programie: muzyka dawna z Anglii, Kastylii i Galicji Hiszpańskiej, utwory Ł. Gaszlera w charakterze folk-rockowym oraz pokaz i degustacja "queimada", tradycja z Galicji Hiszpańskiej. Jest to pewien rodzaj performance i zabawy: "queimada" to magiczny napój który się pali, a po wypowiedzeniu zaklęcia przepędza złe duchy, w tle instrumentalne improwizacje. 

Od niedawna współpracujemy z panią Lidia Małyszek, flecistka która "angażowaliśmy" do tego koncertu. Pary utwory zagramy z nią i to będzie ciekawie jako trio.

Jeśli chodzi o "queimada" ja przynioszę miskę z porcelany galicyjskiej do przygotowania. Pokaz będzie na II część jako ostatni punkt koncertu. W Galicji pali się bimber ale tu w Polsce można z wódką: Będzie potrzebny: litr wódki, 2 filiżanki cukru, filiżanka kawy w ziarnach, skórka z cytryny, świeczka i filiżanki do degustacji.

Jak kończymy utwory w małym stoliku będę miała miska, świeczka i składniki. Mieszam po woli (gitara i flet delikatnie improwizują) i zapalę z pomocą świeczka. Kiedy się zapali recytuje po woli zaklęcie po galicyjsku; końcówka tłumaczę na polski. Wtedy zgaszę i podajemy chętnych. 

Jest to efektowny i ciekawy; pół żart pół serio jeśli chodzi o zaklęcie, czarownice i zły duchy. W Galicji robi się po jakiś specialniej kolacji lub spotkania.

Poniżej link do queimada, którą zespół przygotował w pażdzierniku w Gdańsku:

http://www.youtube.com/watch?v=kJppW5zAf-E

oraz inne bliższe informacje:

www.liarmanduet.wordpress.com

http://www.youtube.com/watch?v=8S44t1RhknA

Serdecznie zapraszamy!