$sBanner

Artystyczne menu

Jest Pięknie Tomasz Olszewski live


Jest Pięknie
Tomasz Olszewski live

Tomasz Olszewski - autor tekstów, kompozytor, wykonawca, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, konferansjer, lub - po prostu - śpiewający poeta

Debiutował na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie w 1983 roku, gdzie otrzymał wyróżnienie. Rok później został laureatem I nagrody, tego najważniejszego w Polsce festiwalu śpiewających autorów.
Początek lat osiemdziesiątych to, z jednej strony, koncerty w miejscach niezależnych od władz i częste zmagania z cenzurą, z drugiej udany i naznaczony nagrodami i wyróżnieniami udział w festiwalach piosenki studenckiej, autorskiej i poetyckiej.
Opublikował swoje teksty w tomiku Zapiski z podróży, komponował muzykę do spektakli teatralnych, dokonał wielu nagrań i rejestracji recitali radiowych i telewizyjnych, pisał teksty dla innych wykonawców, co znalazło ślad na paru płytach.
Napisał polskie teksty do słynnych pieśni fado (Teatr Wybrzeże - Fado - Marzena Nieczuja Urbańska) i teksty do najsłynniejszych tang (Tango - Dorota Lulka i Milonga Baltica)
Nagrał cztery płyty autorskie (Przesiadka - 1996, Lajf - 2002, Odbijany - 2010, Jest pięknie - 2011).
Jego piosenki znaleźć można także na kilkunastu składankach i kompilacjach, a ich teksty w kilku antologiach.
Brał udział w największych w kraju koncertach, poświęconych balladzie, piosence autorskiej czy literackiej: legendarnym na Górze Szybowcowej, cyklu 3xBARDziej, Przeglądzie Piosenki Prawdziwej - Zakazane Piosenki (2001), festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry (Bardowie Polskiego Radia), czy Sopot Bards Meeting.
Gra na gitarze akustycznej, klasycznej, mandolinie i harmonijce ustnej. Śpiewa i gwiżdże.
Poza Polską występował na Ukrainie, m.in. w Filharmonii Lwowskiej.
Koncertuje solo i z kilkuosobowym zespołem.

https://youtu.be/mgeu-QXbUVI

plakat fot. M. Iwanowski