$sBanner

Artystyczne menu

Wieczory z kinem radzieckim


Wieczory z kinem radzieckim w Caffe Anioł

wtorki listopada godz. 17.00

wstęp wolny

odbyły się pokazy:

Pięć wieczorów (ПЯТЬ ВЕЧЕРОВ)
rok produkcji: 1978
gatunek: melodramat
reżyseria: Nikita Michałkow
obsada: Ludmiła Gurczenko, Stanisław Liubszyn, Igor Niefiodow
czas trwania: 98 min.

https://youtu.be/vZfVttgc-vU

film z polskimi napisami - wstęp wolny

Poznali się prawie dwadzieścia lat temu, ale rozłączyła ich wojna. I oto spotkali się ponownie...

Tylko pięć wieczorów spędzili razem Iljin i Tamara, jednak to wystarczyło, aby zapomniana miłość wybuchła z nową siłą.

Nagrody: 1979 - nagroda za najlepszą rolę męską dla Stanisława Liubszyna na MFF "Młode Kino" w Hyeres (Francja); Nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego na ekranach Polski i Bułgarii (Nikita Michałkow).

 

Kurier (КУРЬЕР)
rok produkcji: 1986
gatunek: tragikomedia
reżyser: Karen Szachnazarow 
obsada: Fiodor Dunajewskij, Anastasija Niemoliajewa, Oleg Basiłaszwili 
czas trwania: 88 min.

https://youtu.be/wd8KiikLjEA

film z polskimi napisami - wstęp wolny

Iwan Mirosznikow, po nieudanym starcie na uczelnię pedagogiczną, zatrudnia się w redakcji czasopisma naukowego jako kurier.
Pierwszego dnia poznaje profesora Kuzniecowa, znanego specjalistę w dziedzinie pedagogiki, i jego córkę Katię. W odróżnieniu od ojca, który uważa, że Iwan jest typowym przedstawicielem młodego pokolenia, u którego nihilizm łączy się z chamstwem, jego córce nowy znajomy się podoba. Dostrzega, że bezpośredniość w zachowaniu Mirosznikowa to nic innego jak chęć spodobania się innym, zwrócenia na siebie uwagi. Młodzi ludzie zaczynają się spotykać. Niedługo potem Iwan dostaje wezwanie do wojska...
Nagrody: 1987 - Najlepszy film roku według rankingu czasopisma "Sowietskij Ekran", jeden z liderów oglądalności (VI miejsce - 31,9 milionów widzów), Nagroda FIPRESCI oraz Nagroda specjalna jury na MFF w Moskwie, Nagrody od dziecięgo i młodzieżowego jury na Festiwalu Młodych Filmowców w Tbilisi; 1988 - Nagroda państwowa im. Braci Wasiljewów.

 

Jesienny Maraton (ОСЕННИЙ МАРАФОН) - 1979, reż. Georgij Danelija
rok produkcji: 1979
gatunek: komediodramat
reżyseria: Georgij Danelija
obsada: Oleg Basiłaszwili, Natalia Gundariowa, Jewgienij Leonow
czas trwania: 90 min.

https://youtu.be/ca3dZ8fRVBc

film z polskimi napisami - wstęp wolny

Dobry i uczynny Buzykin, aby nikogo nie urazić, stara się każdemu pomóc.
Sytuacje, w które wpada bohater są coraz bardziej złożone, i najważniejsze - komplikują się do tego stopnia, że sam Buzykin czuje, jak jest dosłownie rozszarpywany na kawałki. Odchodzi od niego żona, zostawia kochanka. Buzykin postanawia stać się innym człowiekiem...
Nagrody: 1979 - Nagroda Główna „Złota Muszla” oraz Nagroda FIPRESCI na MFF w San Sebastian; Nagroda FIPRESCI MFF w Wenecji; 1980 - Nagroda Międzynarodowego Jury Ewangelickiego na MFF w Berlinie Zachodnim, Grand Prix MF Filmów Komediowych w Chamrousse, Nagroda przyjaźni radziecko-bułgarskiej na MFF w Karlowych Warach; 1981 - Nagroda Specjalna na MF Filmów Komediowych w Gabrowie (Bułgaria), Nagroda Państwowa im. Braci Wasiliewów.

  
Dramat na polowaniu (МОЙ ЛАСКОВЫЙ И НЕЖНЫЙ ЗВЕРЬ)

rok produkcji: 1978
gatunek: dramat, ekranizacja
reżyseria: Emil Loteanu
obsada: Galina Bieliajewa, Oleg Jankowski, Leonid Markow
czas trwania: 109 min.

https://youtu.be/JYZboqST-p4

film z polskimi napisami

Z wizytą do hrabiego Karniejewa przyjeżdża jego przyjaciel, śledczy Kamyszew. Poznaje u niego córkę leśnika Olgę i zakochuje się w niej.
Tymczasem Olga poślubia podstarzałego Urbienina, zarządcę majątku Karniejewa. Zdając sobie sprawę, że postąpiła nierozsądnie, związując się z bogatym, lecz niekochanym mężczyzną, wyznaje Kamyszowowi swoje prawdziwe uczucia. On zaprasza ją, by przeniosła się do niego, ale Oleńka, nie chcąc złamać serca małżonkowi, musi zadowolić się krótkimi schadzkami. Obydwoje rozumieją, że to nie może trwać długo...
Premiera filmu odbyła się 31 lipca 1978 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w ramach głównego programu konkursowego. Na rosyjskie ekrany film wszedł 18 września 1978 i stał się jednym z liderów oglądalności, zajmując 16. miejsce - obejrzało go 26 milionów widzów.

Partnerzy wydarzenia:

Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku
Klub Filmowy "Horyzont"
Fundacja Kulturalne Pomorze

Serdecznie zapraszamy!