$sBanner

Artystyczne menu

Browar Żywiec


Browar Żywiec

Remigiusz Dyduła - gitara, wokal
Joanna Kantor - skrzypce
Radosław Partyka - gitara, wokal
Asia Ulanowska - wokal
Jan Budziaszek - instrumenty perkusyjne

Zespół „Browar Żywiec” stworzyli na początku lat 70-tych studenci Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Była to właściwie grupa przyjaciół, których połączyło wspólne zamiłowanie do gór, szlaków, wspólnego wędrowania i wspólnego muzykowania przy ognisku, na rajdzie, w schronisku.
Sama nazwa „Browar Żywiec” powstała spontanicznie na jednym z rajdów Politechniki Krakowskiej, który to rajd kończył się w Milówce w Beskidzie Żywieckim. W tamtych czasach, w latach 70-tych, piwo żywieckie było synonimem czegoś doskonałego, niepowtarzalnego, nobilitującego i niestety bardzo trudno osiągalnego. Ale akurat wtedy w Milówce było go pod dostatkiem, co znakomicie pomogło w dyskusji nad wyborem nazwy dla zespołu.
Przez „Browar Żywiec” przewinęło się wiele osób połączonych wspólna pasją. Założycielami grupy byli: Jurek Stadnicki, Marek Pampuch i Remigiusz Dyduła (Remik). Bardzo szybko dołączyli do nich: Ela Lech (obecnie Unarska) i Jurek Reiser. Ta ostatnia trójka - Ela, Remik i Jurek Reiser - stworzyła już na stałe „trzon” zespołu. Z „Browarem Żywiec” występowali również w różnych okresach: Jurek Machaj, Wojtek Młotkowski, Ewa Jonczyk (obecnie Zajdek), Andrzej Lelek, Stefan Majcherek, Marek Nowak, Krzyś Żarczyński, Wojtek Wach, Marek Archamowicz, Agnieszka Gutkowska, a w 2004 dołączył Marek Młynek - również absolwent Budownictwa Lądowego PK.
W początkowym okresie „Browar Żywiec” wykonywał piosenki o charakterze folkloru rajdowego (za utwór „Rajdowy Raj” zespół dostał nagrodę dziennikarzy w Szklarskiej Porębie w 1974 r.). Był to czas słynnych Rajdów Politechniki Krakowskiej, wspólnych śpiewań rajdowych - bardzo biesiadnych, kpiarskich, na luzie i z przymrużeniem oka. Z tego okresu pochodzą piosenki: „Rajdowy Raj” (wspomniany wcześniej), „Zabraknie ci sił”, „Rajd Politechniki”, „Bimbaj na potęgę”. Dwie ostatnie piosenki pochodzą z repertuaru słynnej grupy rajdowej z lat 70-tych – „Zachodnia Ukraina”. Po latach Ela przyznała się, że miała poważne obawy przed zbrataniem się z grupą „Browar Żywiec”, gdyż towarzystwo było nie tylko długowłose, brodate i ubrane „schludnie inaczej”, ale na dodatek głośno biesiadujące i to nie tylko przy piwie. Ela jednak postanowiła wtedy w latach 70-tych „zaryzykować” i jak się potem okazało „nie taki diabeł straszny...”
Od 1975 roku pod wpływem Jurka Reisera repertuar grupy wyraźnie zmienił się i zaczął zmierzać w kierunku „krainy łagodności”. Wtedy to, w drugiej połowie lat 70-tych powstały najbardziej znane i do dzisiaj śpiewane utwory takie jak: „Jaworzyna”, „Sierpniowy deszcz”, „Wróżby wiosenne”, „Niespokojne morze”, „Nie chodź tam”, „Wieczór”. Od zespołu odłączył się wtedy Jurek Stadnicki, znalazł własną drogę artystyczna i życiową. Obecnie Jurek mieszka w Jaworkach koło Szczawnicy, jest przewodnikiem pienińskim, pisze wiersze, wydał osiem tomików poezji, również komponuje i śpiewa liryczne ballady.
W latach 80-tych i 90-tych zespół występował sporadycznie. Członkowie zespołu pozakładali rodziny, zajęli się praca zawodową i niestety nie mogli zbyt dużo czasu poświęcać turystycznym śpiewankom. Mimo licznych zajęć udało się jednak zespołowi w 1989 roku wydać kasetę „Jaworzyna” - dzięki pomocy ekipy z krakowskiego Teatru Stu. W roku 2003 nastąpiło pewne zwiększenie aktywności zespołu. Jurek Reiser powrócił do pisania, komponowania. Wtedy powstały takie utwory jak: „Księga życia”, „Nasza Jaworzyna”, „Miłość”, „Pod powiekami”. Do Eli, Jurka i Remika dołączyli wtedy: Marek Młynek, Agnieszka Gutkowska, Marek Archamowicz.
W 2005 roku Zespół Browar Żywiec nagrał swą jedyna płytę „Nasza Jaworzyna” wydaną przez firmę „Dekart” - wydaną dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu Doroty Kochanowskiej i Doroty Kuriaty (za co Zespół jest im niezmiernie wdzięczny).
W piosenkach „Browaru Żywiec” można znaleźć nie tylko słowa i nutki sławiące piękno gór, lasów, potoków, ale również liryczne opowieści o zwykłych ludzkich sprawach, o codziennych kłopotach i radościach, o miłości, przyjaźni, odpowiedzialności, o przemijaniu, o nadziei.
Autorem większości piosenek (zarówno tekstów jak i muzyki) jest Jurek Reiser. W początkowych latach działalności zespołu piosenki pisali też: Jurek Stadnicki i Marek Pampuch.
W latach 70-tych „Browar Żywiec” otrzymał wiele nagród na giełdach i festiwalach piosenki turystycznej. W 1976 r na Giełdzie w Szklarskiej Porębie piosenka Jurka Reisera „Wielki Wóz” otrzymała I nagrodę. W tym samym roku „Browar Żywiec” wspólnie z zaprzyjaźniona grupą „Wespół” z Torunia został uznany na „Bazunie” za rajdową grupę roku. W 1977 r. zespół otrzymał „Grand Prix Yapa 77” za utwór „W leśniczówce” oraz „Grand Prix” w Szklarskiej Porębie za całość programu. W 1978 r. na Yapie pierwszą nagrodę uzyskała najpopularniejsza piosenka zespołu – „Jaworzyna”. Na XIV Krakowskim festiwalu Piosenki Studenckiej w 1977 r. wyróżnienie otrzymała piosenka „Niespokojne morze”, a rok później na XV festiwalu jury nominacją do festiwalu w Opolu wyróżniło piosenkę „Panna kminkowa”.
Dnia 2 lipca 2007 roku Jurek Reiser odszedł na wędrówkę po Niebieskich Połoninach. Odszedł nagle, pokonany przez śmiertelną, nieuleczalną chorobę. Pewnie ma w tej wędrówce i buty, które można porządnie „ubłocić”, i kurtkę z urwanym kapturem, i plecak pełen śpiewników starych, i gitarę, która czasami „nie stroi bo wilgoć w powietrzu”...
Jurek odszedł, ale pozostawił swoje wiersze, swoje piosenki - niebanalne, liryczne opowieści, cudowne nutki.
Ela i Remik stanęli nagle przed bardzo poważnym dylematem. Musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jest jakakolwiek szansa na dalsze funkcjonowanie zespołu, na wykonywanie piosenek Jurka publicznie, na rozpowszechnianie jego poezji, muzyki, twórczości - w stylu lirycznym, refleksyjnym, łagodnym?
Ela i Remik odpowiedzieli: „tak”.
W podjęciu decyzji na „tak” pomógł fakt, iż od kilku lat w zespole grał i śpiewał Marek Młynek, przyjaciel zespołu jeszcze z czasów studenckich, doskonale wyczuwający „klimaty krainy łagodności” oraz że chęć pomocy wyraził Paweł Małysiak - lider formacji „Krakowska Grupa Bluesowa”, wieloletni przyjaciel Jurka Reisera i zespołu.
Ela, Remik, Marek i Paweł grali i śpiewali razem prawie dwa lata. Ostatni ich wspólny występ miał miejsce w Owczarni Muzycznej w Jaworkach we wrześniu 2009 r. Po tym koncercie Ela podjęła decyzję o rezygnacji z publicznych występów. Ela powiedziała, że sercem nadal pozostaje wśród przyjaciół i piosenek z krainy łagodności.
Wiosną 2010 r. do Remika i Pawła dołączyły: Ania Małysiak - żona Pawła i Asia Ulowska z łódzkiego środowiska śpiewających turystów, zaś w lutym 2011 roku, z „Browarem Żywiec” wystąpił gościnnie legendarny perkusista zespołu „Skaldowie” - Jan Budziaszek, który od tamtej pory regularnie wspomaga grupę rytmicznie, towarzysko i duchowo.
Ania i Paweł występowali z zespołem do końca 2015 r. Pod koniec 2015 r. do zespołu dołączyli: Joanna Kantor i Radosław Partyka.
Aktualnie ta piątka - Asia Ulowska, Asia Kantor, Remik, Radek oraz Janek - kontynuuje przygodę z piosenką turystyczną, zainicjowaną wiele lat temu przez grupę studentów Politechniki Krakowskiej.

Więcej o zespole:

http://zespolbrowarzywiec.pl/

coś na zachętę:

https://www.youtube.com/watch?v=l4V2gq2iaU0

oraz

https://www.youtube.com/watch?v=rjbr5JQE-Vk
https://www.youtube.com/watch?v=DKF9l3LNr1U

Serdecznie zapraszamy!