$sBanner

Artystyczne menu

o Miłości - Teatr Jednego Rapsoda


Koncert poezji śpiewanej rezydenta "Piwnicy pod Baranami"

o Miłości

Janusz Grzesz Teatr Jednego Rapsoda
prowadzenie -  Izabella Śliwińska - zapowiadająca głosem o pięknym kresowym brzmieniu

Janusz Grzesz - Teatr Jednego Rapsoda

Doświadczenie sceniczne zdobywał w teatrze studenckim lat 70-tych ub. wieku. W 1979 roku założył własny zespół - „Teatr w Drodze”. Występował samodzielnie lub z zespołem - jako bard i twórca wykonywanych utworów. Coraz częściej sięgał do tekstów Jana Kochanowskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego, by pogłębiać związek duchowy z tradycją kultury polskiej młodszych o kilka lat członków prowadzonego zespołu, a po drugie: przypominać słuchaczom i widzom o wielkości i sile polskiej literatury. W roku 1981 został przyjęty do "Teatru Laboratorium" Jerzego Grotowskiego i w latach 1981- 84 przeszedł niezwykłą szkołę szczególnej sztuki oraz techniki aktorskiej. Niestety okoliczności stanu wojennego doprowadziły do samorozwiązania się zespołu. Wyjechał wówczas na dwa lata do Niemiec. Tam występował w kameralnych, niewielkich salach, klubach, czy też prywatnych posiadłościach, jak i przed dużą widownią – od Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim poprzez Stuttgart, Kolonię po Hamburg. Miały miejsce również wypady do Francji i Holandii. Wszędzie śpiewał utwory do tekstów polskich poetów: Kochanowskiego, Słowackiego, Norwida - z muzyką własną. Ten rodzaj utworów określił, jako ballada kontemplacyjna. Po powrocie do Polski osiadł z dala od miejskiego zgiełku i zawiesił publiczną działalność artystyczną, by skupić się na pracy o charakterze studyjnym i warsztatowym. Latem 2005 roku wznowił występy i założył „Teatr Jednego Rapsoda”.
Do tej pory wystawił kilkadziesiąt spektakli poetycko-muzycznych na podstawie własnego scenariusza, z wykorzystaniem tekstów m.in. Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Andrzeja Stembarth-Sawickiego, Justyny Trembeckiej, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej, Michała Zabłockiego i in. do muzyki własnej. Czwarty sezon prezentuje swoje autorskie programy w „PIWNICY POD BARANAMI”. Wystawił tam między innymi oparty na fragmentach "Króla - Ducha" Juliusza Słowackiego spektakl pod tytułem "O Ziemio Słowa" z udziałem dysponującego prawdziwie rapsodycznym głosem Jakuba Kosiniaka. Bardziej słuchowisko niż widowisko, jak sam to określił.
Ponadto w lutym 2011 wystawił monodram „Cela Ojca Maksymiliana”, na podstawie dramatu Kazimierza Brauna. W czerwcu 2011 odbyła się premiera spektaklu „Cela Ojca Maksymiliana” w reżyserii Kazimierza Brauna w Teatrze im L. Solskiego w Tarnowie. W kilkuosobowej obsadzie zagrał Ojca Maksymiliana.
Od wielu lat prowadzi warsztaty i kursy dykcji, emisji głosu, interpretacji, ruchu scenicznego oraz kreatywności dla młodzieży i dorosłych, w tym dla osób, które w związku prowadzoną działalnością, czy też wykonywaną pracą, zobowiązane są do wystąpień publicznych. Osobnym nurtem jego działalność jest forma liryczno-satyryczna w postaci recitali złożonych z utworów poruszających problemy człowieka dojrzałego, a dokładnie osób jak to określa w wieku słusznym. Zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiej formie dyskryminacji z racji wieku. Robi to jednak powściągliwie, często autoironicznie, nie odwołując się do "rechotu", a do subtelnego uśmiechu, czy też "śmiechu przez łzy". Wspiera poczucie własnej wartości człowieka dojrzałego, jego doświadczenie i humor. Upomina się o mądrość tych, co to coś przeżyli. Także o ich prawo do uczuć, prawo do miłości.
Do Gdyni zaprosił Joanną Giemzowską-Pilch, znakomitą skrzypaczkę, która przez 17 lat towarzyszyła Markowi Grechucie i niech to wystarczy za rekomendację. Z Joanną współpracuje od wielu lat. Jej muzykalność, intuicja i obycie sceniczne są gwarancją wysokiego poziomu skromnej przecież instrumentacji.

Coś na zachętę:
http://www.januszgrzesz.pl/SOPOT_26_LIPCA2015_MP3/
http://www.januszgrzesz.pl/SOPOT_26_LIPCA2015_Wideoklipy/Chagall_3.mp4

Serdecznie zapraszamy!