$sBanner

Artystyczne menu

Duet gitarowy UMBRAL


Dzięki uprzejmości
Ambasady Urugwaju w Polsce
w pełnej współpracy
z Konsulatem Urugwaju w Gdańsku
pod patronatem honorowym
Prezydenta Miasta Gdyni
odbył się wyjątkowy
koncert światowej sławy

Duetu Gitarowego – UMBRAL

 

Skład: Ignacio Correa i Sebastian Segarra (Urugwaj)


Duet gitarowy Umbral, złożony z Ignacio Correi i Sebastiana Segarry zadebiutowali na scenie 2007 roku podczas kursów muzyki kameralnej, realizowanych przez gitarzystę i kompozytora Sergio Fernendeza Cabrerę.
Duet postanowił rozpowszechniać współczesną muzykę gitarową z Urugwaju i z całego regionu. Wprowadza elementy, które łączą kulturę wysoką z popularną, interpretując kompozycje, które - chociaż traktowane z rygorem kameralnym, zachowują i wyodrębniają rytmikę i zwroty charakterystyczne dla muzyki popularnej. W swoisty sposób ta dwustronność pozwala artystom poruszać się w obrębie różnej estetyki muzycznej, dlatego zapraszani są zarówno na festiwale jazzowe, jak i muzyki tradycyjnej i klasycznej.

 

Informacje dla dociekliwych:

 

Nagrody i Stypendia
Intensywna praca w ostatnich latach umożliwiła artystom otrzymanie wielu wyróżnień. W roku 2007 otrzymali wsparcie od FONAM (Fondo Nacional de Musica), w celu kontynuowania swoich studiów w dziedzinie muzyki kameralnej. W roku 2008 otrzymali nagrodę Fondos Concursables, wręczaną przez Ministerstwo Edukacji i Kultury Urugwaju – wyróżnienie, które pozwoliło im przemierzyć dużą część kraju, oferując koncerty w salach, szkołach i teatrach. Podczas edycji w roku 2010 ponownie zostali nagrodzeni za realizowanie kursów doskonalących, wraz z gitarzystą i kompozytorem belgijskim Borisem Gaquere, z którym w roku 2011 prowadzili warsztaty w Brukseli. W roku 2012 ponownie otrzymali wsparcie od FONAM, które umożliwiło im nagranie ich najnowszej płyty.

 

Koncerty i trasy
Artyści uczestniczyli w cyklach muzyki kameralnej pod patronatem SODRE, zostali wybrani również do brania udziału w trzeciej i szóstej edycji Nocy Muzeów. W roku 2010 zostali zaproszeni na międzynarodowy festiwal do francuskiego Vendome i zrealizowali serię koncertów we Francji i w Niemczech. W roku 2011 i 2012 zrealizowali swoją drugą i trzecią trasę koncertową, podczas której na szczególną uwagę zasługiwały koncerty w amsterdamskim Tropentheater wraz z Sergio Fernandezem Cabrerą, w Instytucie Cervantesa w Pradze oraz koncerty w Operze w Aleksandrii i Kairze. Uczestniczyli również w festiwalu „Meeting Beijing” w Pekinie oraz koncertowali w Instytucie Cervantesa w Tokio. W tym samym roku brali udział w festiwalu „Latinoamerica de Concierto” w urugwajskim Montevideo oraz argentyńskim Santa Fe i Rosario, a także w Bogocie. W roku 2013 zaprezentowali swój kunszt w Pretorii i Johanesburgu (UNISA, Uniwersytet Południowoafrykański), a także w Moskwie i Kałudze, uczestnicząc w prestiżowym festiwalu gitarowym.

 

Płyty
Ich pierwsza płyta „New guitar music from Uruguay”, zrealizowana we współpracy z urugwajskim kompozytorem Sergio Fernandezem Cabrerą i wydana przez holenderską wytwórnię Saphrane Records w roku 2010 zebrała bardzo dobre recenzje w Holandii i w Niemczech.

 

Dzisiaj
Aktualnie duet realizuje nagranie swojej drugiej płyty, złożonej całkowicie z utworów urugwajskich i argentyńskich kompozytorów współczesnych na duety gitarowe oraz przygotowuje się do zaprezentowania tego materiału w kraju i za granicą.

 

Opinie

„Poświęcając się promowaniu muzyki latynoamerykańskiej ci dwaj gitarzyści znajdują się w idealnej pozycji jako interpretatorzy, w obrębie repertuaru, który poza akademickim potraktowaniem wymaga również poważnego udziału języków popularnych”
Sergio Fernandez Cabrera (Urugwaj)

„Duet gitarowy Umbral jest duetem utalentowanym, z bardzo dobrym gustem jeżeli chodzi o pomysły i połączenia, które wprowadza do dzieła muzycznego. Życzę im powodzenia i mam nadzieję, że nasze drogi skrzyżują się ponownie”
Boris Gaquere (Belgia)

„To, że dwaj gitarzyści jak Wy zadają sobie trud grania utworów, które napisałem jako bardzo młody człowiek (i z pewnością miałem tyle energii, co Wy teraz!) było dla mnie przepiękną niespodzianką. Wszystko, co zmienili w mojej muzyce, bardzo mi przypadło do gustu. Kiedy ktoś (jak Wy) bierze muzykę innego osoby, to właśnie temu służy: aby zrobić to, co się chce, podsumować, zmienić, skrócić…”
Ernesto Snajer (Argentyna)

 

Więcej o duecie znajdziesz na stronach:

http://umbralduodeguitarras.bandcamp.com
https://sites.google.com/site/umbralduodeguitarras
https://myspace.com/umbralduodeguitarras/music/songs
http://www.youtube.com/user/sebastiansegarra

 

Partnerzy:
Fundacja Kulturalne Pomorze


Patroni medialni:
TV GDYNIA

 

Serdecznie zapraszamy!